Wprowadzenie
Dotacje celowe przekazywane organizacjom pozarządowym z budżetu jednostki samorządu terytorialnego (JST) muszą być wykorzystywane zgodnie z celem określonym w umowie. Każde odstępstwo od przeznaczenia środków może skutkować poważnymi konsekwencjami – w tym obowiązkiem zwrotu środków oraz odpowiedzialnością za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.
Podstawy prawne
Co to znaczy wydatkowanie dotacji niezgodnie z przeznaczeniem?
Art. 252 ust. 1 pkt 1 ustawy o finansach publicznych, wskazuje na wydatkowanie dotacji niezgodnie z przeznaczeniem co w praktyce oznacza, że :
Przykład: jeśli organizacja pozarządowa otrzymała dotację na prowadzenie świetlicy środowiskowej, ale część środków przeznaczyła na wynajem sali konferencyjnej – nawet jeśli konferencja dotyczyła młodzieży – może to zostać uznane za wydatkowanie części dotacji niezgodne z przeznaczeniem.
Zwrot dotacji – kiedy JST może go żądać?
Zgodnie z art. 251 ustawy o finansach publicznych, JST może żądać zwrotu dotacji, gdy:
Jednostka samorządu terytorialnego ma 5 lat na dochodzenie zwrotu dotacji od końca roku, w którym minął termin rozliczenia co wynika z art. 67 ustawy o finansach publicznych
Jak JST wykrywa nieprawidłowości w rozliczeniu dotacji?
Jakie są konsekwencje wydatkowania dotacji niezgodnie z przeznaczeniem?
Najważniejsze konsekwencje to:
1. Zwrot dotacji wraz z odsetkami – JST może żądać zwrotu całości lub części dotacji, – także naliczyć odsetki jak od zaległości podatkowych.
2. Odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych – dotyczy to przede wszystkim pracowników JST, którzy nie dopełnili obowiązków w zakresie nadzoru nad prawidłowością przekazania środków jak i dotyczyć może samych organizacji pozarządowych . Stosuje się wówczas przepisy ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych (np. art. 8 i 9 tej ustawy).
Od 2010 r. JST nie może wykluczyć organizacji pozarządowej z udziału w przyszłych otwartych konkursach ofert.
Najczęstsze pytania – FAQ
Czy można wydać dotację przed podpisaniem umowy?
Nie – nawet jeśli wydatek był zgodny z celem, to formalny brak umowy oznacza naruszenie przepisów.
Czy można zmieniać zapisy kosztorysu?
Tylko wtedy, gdy umowa lub aneks wyraźnie na to pozwala. W przeciwnym razie może to grozić koniecznością zwrotu środków.
Czy opóźnienie w realizacji zadania jest nieprawidlowością?
Może być – jeśli wpływa na jakość realizacji zadania lub nieterminowe złożenie sprawozdania.
Jak prawidłowo rozliczać dotacje z JST? – dobre praktyki
Jeśli masz wątpliwości – skontaktuj się z opiekunem projektu w JST lub skorzystaj z naszej porady prawnej.
Podsumowanie
Rozliczanie dotacji udzielanych ze środków publicznych musi być zgodne z przepisami prawa i zapisami umownymi. Nawet pozornie drobne uchybienia mogą skutkować poważnymi konsekwencjami. Dlatego warto inwestować w rzetelne przygotowanie dokumentacji i bieżący kontakt z JST. To klucz do spokojnej i skutecznej realizacji projektów z wykorzystaniem środków publicznych.